USG narządu ruchu i sonofedback dla potrzeb fizjoterapii

USG narządu ruchu i sonofedback dla potrzeb fizjoterapii – diagnostyka dynamiczna stawów i mięśni podczas ruchu i przeciążeń. 

Diagnostyka funkcjonalna oparta tylko o ręce fizjoterapeuty, badania dodatkowe pacjenta ( RTG, TK MRI ) i różnego rodzaju testy to zbyt mało w dzisiejszych czasach, szczególnie w sytuacjach pourazowych czy w ostrych zespołach bólowych. W wielu przypadkach można przeoczyć istotne uszkodzenia strukturalne tkanek, które mogą być przeciwwskazaniem do terapii lub mogą prowadzić do powikłań. Oczywiście nie chodzi tutaj o stawianie diagnozy medycznej ( jest to domeną lekarzy ) ale o ocenę zmienionej, zaburzonej kontroli motorycznej i synchronizacji pracy mięśniowej. W wielu krajach takich jak: Australia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania czy Niemcy, fizjoterapeuci w celu wzbogacenia diagnostyki funkcjonalnej, śledzenia postępów terapeutycznych, a także poprawy efektywności procesu terapeutycznego wykorzystują diagnostyczne możliwości USG.

Wartość diagnostycznego USG w fizjoterapii jest związana przede wszystkim z tym, że badanie to pozwala na dynamiczną ocenę różnych tkanek zarówno w spoczynku, jak i podczas ruchu. W fizjoterapii badanie to jest szczególnie wartościowe, gdyż może być wykorzystywane tak często, jak jest to konieczne ( nieinwazyjność, brak szkodliwego promieniowania ). Badanie jest przydatne w diagnostyce, usprawnianiu, jak i w częstej ocenie efektów terapeutycznych.

 
 
 

Co leczymy?

zobacz więcej

Metody terapeutyczne
Kinezyterapia

zobacz więcej

Zabiegi
Fizykoterapia

zobacz więcej

Terapeuci

zobacz więcej